Dlaczego coaching?

Pomagam innym, aby stali się jeszcze bardziej sobą.
Coaching jest procesem, który pomaga osiągnąć to, co chcesz osiągnąć. Jednak nie jest to takie proste! Czasami myślimy, ze wiemy czego chcemy, ale kiedy to osiągamy co chcieliśmy, zdajemy sobie sprawę, że to nie to czego naprawdę potrzebujemy. Czysty skuteczny coaching pomaga zidentyfikować swoje wartości. Coach pomaga dotrzeć z punktu (A), w którym obecnie się znajdujesz do punktu, w którym chcesz się znaleźć (B), tak abyś wszystkie decyzje i działania po drodze podejmował w zgodzie ze swoimi wartościami. Dostosowanie do osobistych wartości jest gwarancją na dotarcie do punktu B. Coaching pomaga również przezwyciężyć swoje lęki. W skrócie: Coaching pomaga Ci odkryć kim naprawdę jesteś, co jest dla Ciebie ważne, jakie są twoje życiowe cele i jak je osiągnąć.   Technika coachingu polega na wydobywaniu mocnych stron ludzi, pomaganiu im w omijaniu osobistych barier i ograniczeń w celu osiągnięcia celu, a także ułatwieniu im bardziej efektywnego funkcjonowania w zespole. Coaching koncentruje się na rozwiązaniu (a nie na poszukiwaniu przyczyn problemów), promując rozwój nowych strategii myślenia i działania. R.Dilts

Moje osobiste spojrzenie na coaching

Coaching jest dla mnie przebudzaniem, jest drogą powrotną do świadomego życia. Daje szansę ustalenia co dla Nas w życiu jest najważniejsze. Pozwala odkryć swoją misję, cel życiowy , legendę, przeznaczenie. Coaching daje szansę przejścia ze stanu uśpienia do świadomego życia, bo „ Życie nieświadome nie jest warte tego, by je przeżyć” jak mówił Sokrates. Odkryć siebie, to przebudzić się z psychicznego uśpienia, w którym większość z Nas jest pogrążona. O co tu chodzi? W czym jest problem? Moim zdaniem istnieje tylko jeden problem – ja sam. Czy jestem problemem czy rozwiązaniem? Oto jest pytanie? Rozwiązaniem staję się dopiero wtedy, gdy zaczynam się budzić. Najczęściej śpimy nie zdając sobie z tego sprawy, budzenie, jak wiadomo nie jest rzeczą przyjemną. W łóżku jest ciepło i wygodnie, budzenie nas irytuje. Nie jest Coacha sprawą wnikanie w życie kogokolwiek. Jako coach nie jestem po to, by na siłę wyrzucać kogoś z łóżka, ale po to, by pokazać dlaczego warto się obudzić. Spotkanie coachingowe ma być dla klienta inspiracją do lepszego, pełniejszego bardziej szczęśliwego życia, w myśl powiedzenia: „Bądź sobą. Wszyscy inni są już zajęci” i mam nadzieję, że takie spotkania odkrywają prawdę na swój temat i w konsekwencji pozwolą klientowi stwierdzić: „Jestem sobą, bo jeżeli nie ja, to kto mną będzie”.   Czy nasze zmysły są przebudzone? Czy potrafimy patrzeć, tak jak patrzył William Blake by:  

„Zobaczyć świat w ziarenku piasku I niebo w dzikim kwiecie. Nieskończoność trzymać w swej dłoni. A wieczność w godzinie.”

Coaching daje nam taką szansą. Dzień wczorajszy wymknął Nam się już z ręki i nie można już nic w nim zmienić. O jutrze nie wiadomo nic. Lecz dzień dzisiejszy jest Naszą szansą. Możemy wypełnić go wszystkim czym tylko zechcemy. Pięknie oddaje to w swoim wierszu słynny indyjski dramaturg Kalidasa:  

Kieruj swe oczy na ten właśnie dzień,
Bo on jest życia istotą.
Na jego krótkiej drodze leżą wszystkie prawdy i realia twojego istnienia: szczęście działania, przepych piękna.
Bo wczoraj niczym innym jest jak snem, a jutro tylko wizją.
Lecz dobrze przeżyte Dziś uczyni każde Wczoraj snem szczęśliwym, I każde jutro wizją nadziei.
Dlatego kieruj swe oczy na ten właśnie dzień Takie jest powitanie świtu.

  Początek każdego nowego dnia ma w sobie tyle obietnic. Daje szansę zaczynania na nowo. Cóż z tego, że wczoraj zostało zmarnowane. Nawet jeśli wczoraj było całkowitą porażką, mamy Dzisiaj by zacząć od odnowa. Dziś daje Nam szansę dokonywania nowych wyborów i czynienia postanowień.  

Oto kilka możliwości, które mam każdego ranka:

  • Ten dzień chcę przeżyć tylko dla niego samego.
  • Ten dzień jest wszystkim co mam.
  • Tego ranka postanawiam być szczęśliwy, zostawiam wczorajsze smutki i martwienie się o jutro.
  • Wybieram szczęście, ponieważ wiem, że zależy ono od mojego wnętrza, a nie od rzeczy zewnętrznych.
  • Dziś będę się troszczyć o moje ciało przez ćwiczenia, właściwe odżywianie i nienadużywanie siebie. Dzięki temu będzie mi służyć przez cały dzień.
  • Dzisiaj akceptuję swoje uczucia jako integralną część mojej osoby. Dziś okazuję im szacunek i uznanie.
  • Dziś ćwiczę swój umysł, wybierając myśli, które mnie inspirują, podnoszą na duchu i sprzyjają mi .Będę czujny i ciekawy wszystkiego, co dzieje się w moim świecie itd.

Takie nastawienie do dnia codziennego tworzy dobry klimat dla mnie jako człowieka i coacha.  

„Dzisiaj odwiedzę siebie, mam nadzieję, że będę w domu”.  

Przebudzenie to samoświadomość, to przewartościowanie, to konfrontacja z samym sobą, zmiana postawy wobec życia. Przebudzenie pozwala nam dostrzec różnicę między tym, co rzeczywiste, a tym, co jest udawaniem, pozorem. Wewnętrzna przemiana nie jest prosta, gdyż jesteśmy wierni naszym przyzwyczajeniom. Uciekamy od zmian. Chwalimy wolność, natomiast gdy chodzi o nawyki, przekonania jesteśmy zniewoleni. Wiedza na swój temat jest tak w nas zakorzeniona i bardzo trudno jest nam spojrzeć na siebie z dystansem a jeszcze trudniej jest nam przyjąć, to co inni o nas mówią. Dla mnie praca nad pogłębianiem samoświadomości jest najważniejszym elementem postawy coacha. Kiedy jestem w kontakcie ze sobą mam szansę lepiej widzieć klienta. Inspiracją w moim rozwoju osobistym jako coacha jest wiersz: „Poza Perlsem”  

Jeśli ja robię swoje i ty robisz swoje, Stajemy wobec niebezpieczeństwa utraty siebie nawzajem I nas samych. Ja nie jestem na tym świecie po to by spełniać twoje oczekiwania; Ale jestem na tym świecie, aby cię utwierdzać W tym niepowtarzalnym ludzkim istnieniu, I być utwierdzanym przez ciebie. Jesteśmy w pełni sobą tylko w odniesieniu do siebie nawzajem; Ja oddzielone od Ty Rozpada się. Nie znajduję cię przez przypadek; Docieram do ciebie Poprzez aktywne poszukiwanie. Zamiast biernie czekać co mi się przydarzy, Mogę świadomie kształtować zdarzenia. Muszę zacząć od siebie, to prawda; Ale nie wolno mi na sobie poprzestać, Prawda zaczyna się od Dwoje.

W. Tubbs

 

Jedną z najpiękniejszych oznak równowagi w życiu jest to, że żaden człowiek nie może szczerze pomóc drugiemu, nie pomagając przy tym sobie samemu. – Ralph Waldo Emerson

 Jako coach jestem „przebudzaczem” i przebudzanym. Poznaję siebie w kontakcie z drugim człowiekiem, a dzięki temu odkrywam swoje własne „narzędzia” , których dotąd nie używałem, bo nie byłem ich świadomy. Coaching to dla mnie dawanie i branie jednocześnie, to obustronnie korzystna wymiana, to poszerzanie świadomości i samoaktualizacja. Trafnie określił to Jung:  

„Spotkanie dwóch osób jest jak zetkniecie się dwóch substancji chemicznych: jeśli dochodzi do jakiejś reakcji, obie substancje podlegają przemianie”.

Mistrz Eckhart przypomina: „ Kto chce stać się tym, kim ma się stać, musi przestać być tym, kim jest”, a proces coachingowy daje taką szansę. Kiedy udaje się wybudzić klienta z letargu i zainspirować go do innego spojrzenia na siebie , to coaching staje się wyprawą , bo jak powiedział Rilke

„Jest tylko jedna wędrówka, podróż do wnętrza samego siebie”.

  W trakcie procesu coachingowego klient zajmuje się studiowaniem najbardziej wartościowego i interesującego tematu na świecie – siebie samego.  

Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od jednego kroku.- Lao Tsy

Tym pierwszym krokiem jest nawiązanie dobrej relacji z klientem na pierwszej sesji, a potem można wspólnie podróżować. „Statki bezpieczne są w porcie, ale nie po to zostały zbudowane”. Dlatego warto odszukać w sobie odwagę i wyruszyć na poszukiwanie swojej misji, bo jak mówił Seneka: ” Przychylny wiatr nie powieje temu, który, nie wie dokąd zmierza”.  

„Celem życia jest rozwój. Dokładnie uświadomić sobie swą własną naturę – oto, po co tu jesteśmy”. – Oskar Wilde

Coaching jest rozwojem zarówno dla klienta jak i dla mnie. Coaching ze mną pozwoli ci osiągnąć wyższy poziom świadomości, dzięki któremu będziesz podejmować mądre decyzje i realizować wyznaczone cele.
Działam zgodnie ze standardami ICF.

Zwłoka jest złodziejem czasu!

>>> Jak przebiega i ile kosztuje sesja coachingowa