Co oznacza „bycie wolnym od uprzedzeń”?

Wezwanie do „bycia wolnym od uprzedzeń” często jest jak rzucanie grochem o ścianę.

Ale dlaczego tak jest?

Czy przyczyna tkwi w tym, że zbyt trudno jest być otwartym? A może ludzie po prostu nie są zainteresowani taką postawą?

Aby odpowiedzieć na te pytania, najpierw należy zrozumieć, co oznacza „bycie wolnym od uprzedzeń” i zastanowić się nad czynnikami, które prowadzą do takiego stanu rzeczy.

Co oznacza „bycie otwartym i wolnym od uprzedzeń”?

Zanim dojdziemy do tego, czym jest „otwartość”, należy zastanowić się, jakie zachowania są jej przeciwnością.

To, że jest się otwartym nie oznacza wcale, że przyjmuje się wszystkie opinie jako prawdziwe i równie ważne.

Można być otwartym i jednocześnie nie zgadzać się z innymi.

Prawdą jest, że można być otwartym i mieć świadomość tego, że inni nie mają wcale racji.

Bycie wolnym od uprzedzeń nie oznacza po prostu bycia otwartym na nowe poglądy, ale bycie świadomym poglądów, które przyjmujemy jako własne.

Nasz umysł jest potężnym filtrem, którego ważności nie należy umniejszać.

Pomaga on rozwijać spójne rozumienie rzeczywistości, dzięki czemu świat ma dla Ciebie sens i możemy podejmować odpowiednie działania, które sprawiają, że jesteśmy spełnieni w życiu.

Wyobraź sobie, że zgadzasz się ze wszelkimi opiniami i wartościami, jakie stają na Twojej drodze. Jakie byłoby Twoje życie?

Bycie otwartym nie oznacza, że przestaniesz wybierać odpowiednie dla siebie poglądy, ale to, że będziesz starać się przepuszczać je przez filtry i od nowa przeanalizujesz swoje stare przekonania.

Aby zmienić swój stosunek, należy widzieć różnicę pomiędzy trzema różnymi aspektami:

    Ty

    Twoje przekonania

    Prawda

Dwa powody, dla których bycie wolnym od uprzedzeń jest takie trudne:

  1. Identyfikujemy się z naszymi przekonaniami: Używamy naszych przekonań jako naszej tożsamości, mówiąc: „Jestem katolikiem” lub „ Jestem chrześcijaninem” lub „Jestem ateistą”. I kiedy nasze przekonania są podważane, czujemy się zagrożeni. Kiedy nasze poglądy są odrzucone, czujemy się urażeni. Jeśli uważasz, że Twoje przekonania są tym , kim Ty sam jesteś, nie chcesz brać pod uwagę innych punktów widzenia i stajesz w pozycji obronnej, żeby chronić własne przekonania. Ale Twoje przekonania nie określają tego, kim jesteś. Ukazują jedynie, w jaki sposób rozumiesz prawdę właśnie w tym momencie. Masz wybór. Możesz zastanawiać się nad innymi przekonaniami i poglądami .
  2. Nasze przekonania są dla nas prawdziwe: Jeśli zrównujemy nasze przekonania z prawdą, nie ma miejsca na bycie otwartym i możemy stać się bardzo sfrustrowanymi, jeśli ktoś nie będzie dzielił naszych przekonań. Kiedy dojdzie do dyskusji na ten temat, nie będziemy zainteresowani słuchaniem innych, tylko wyrażaniem własnych opinii. Dzieje się tak dlatego, że uważamy się za tych, którzy znają prawdę, a inni mylą się, ponieważ nie zgadzamy się z nimi. Dzięki zachowaniu rozróżnienia pomiędzy naszymi przekonaniami i prawdą, stajemy się bardziej otwarci i potrafimy rozważać także inne punkty widzenia i słuchać tego, co mówią inni.

Bycie wolnym od uprzedzeń wymaga od nas rozróżnienia pomiędzy tym, kim jesteśmy i tym, w co wierzymy oraz tym, czym jest prawda.

Jak wygląda bycie otwartym?

Osoby, które posiadają tę cechę dążą do lepszego zrozumienia świata i chętnie słuchają innych. Poprzez wgląd w przekonania i poglądy innych uczą się.

Nie czują się zobligowani do tego, żeby godzić się ze wszelkimi poglądami, ale szanują prawa i opinie innych. Nie usiłują przymusić nikogo do przejęcia ich własnych poglądów.

Nie czują się zakłopotani, kiedy muszą przyznać się do własnej niewiedzy lub popełnienia błędu.

Nie uciekają się do racjonalizacji, aby usprawiedliwić własne przekonania i są gotowi wysłuchania słów krytyki, które nie obrażają ich.

Osoba taka, nie tylko bierze pod uwagę poglądy innych, ale również stara się spojrzeć na życie z innej perspektywy.

Nasze poglądy są idealne, kiedy patrzymy na nie poprzez nasze własne ideologiczne okulary. Wtedy poglądy innych wydają się niewłaściwe. Co jeśli w naszym światopoglądzie są jakieś usterki? Czy jesteśmy w stanie zrewidować nasze własne przekonania i założenia?

Ponieważ chcemy lepiej zrozumieć świat, nie ma sensu trwać przy naszych przekonaniach, tylko dlatego, że są nam znajome i czujemy się z nimi komfortowo. W ten sposób stają się one przeszkodą, a nie otwierają drogę do prawdy.

Bycie wolnym od uprzedzeń i nasz rozwój holistyczny

Bycie otwartym wpływa na wszystkie sfery naszego życia i jest wstępem do rozwoju osobistego.

Nie można doświadczyć duchowego oświecenia, jeśli nie będziemy chcieli zrzec się ograniczających nas przekonań.

Nie możemy rozwinąć intelektualnej samoświadomości, jeśli nie potrafimy wziąć pod uwagę poglądów i perspektywy innych.

Nie możemy stworzyć zdrowego sposobu myślenia, jeśli czujemy się zastraszeni wtedy, gdy nasze przekonania są kwestionowane.

Nie jesteśmy w stanie tworzyć silnych relacji społecznych, jeśli nie jesteśmy gotowi na słuchanie innych, jeśli chcemy za wszelką cenę zmusić innych do przejęcia naszych opinii.

Nie osiągniemy sukcesu zawodowego, jeśli zawsze będziemy wykonywać swoją pracę w ten sam sposób, nie zwracając uwagi na nowe podejścia i biorąc pod uwagę zmieniające się trendy.

Nie odkryjemy nowych form spędzania wolnego czasu, jeśli zawsze będziemy robić to, co zwykle, ponieważ czujemy się z tym bezpiecznie.

Nasze zdrowie fizyczne nie ulegnie poprawie, jeśli nie jesteśmy przygotowani na zakwestionowanie obiegowej mądrości na temat diety i zdrowia.

Doskonalenie cechy, jaką jest bycia otwartym jest inwestycją, dzięki której możemy wiele zyskać.

Jeśli chcesz uwolnić się od uprzedzeń i potrzebujesz pomocy, to zapraszam cie na darmową konsultację.

Kliknij i wybierz dogodny dla siebie termin http://bit.ly/1iAaKNo