Czy jesteś osobą, która chce zadowolić wszystkich wokół?

Próbujesz być miłym dla każdego? Na prośbę o wykonanie czegoś mówisz „tak”, myśląc „nie”, żeby tylko być akceptowanym i lubianym przez innych? Martwisz się, że jeśli powiesz „nie”, inni pomyślą, że jesteś leniwy, nieuprzejmy i nie obchodzą cię inni? Nie tylko Ty funkcjonujesz w ten sposób…

Naucz się mówić „nie”

Zadowalanie wszystkich wokół i nieumiejętność sprzeciwienia się, prowadzi do poczucia wewnętrznego rozdarcia.

W rzeczywistości, wielu z nas nigdy nie nauczyło się mówić „nie”, zastępując to słowo wyrażeniem „wszystko jedno”. Wielu z nas ma poczucie, że nie wypada powiedzieć „nie”, ponieważ świadczy to o egoizmie.

Bardzo trudno powiedzieć „nie”, kiedy ktoś prosi nas o pomoc… przyjaciel, współpracownik, jednak to my tracimy na tym najwięcej. Przez to, że staramy się zawsze zadowolić innych, nie mamy czasu dla siebie i nie budujemy znaczących, pełnych szacunku relacji międzyludzkich.

Dla niektórych osób, szczególnie dla kobiet, pragnienie akceptacji ze strony otoczenia jest niezwykle ważne. Wiąże się to ściśle z niskim poczuciem własnej wartości. Odpowiedź twierdząca „tak” weszła im w nawyk. Nie ma tu miejsca na asertywność. Niestety po pewnym czasie pojawia się frustracja i rozdarcie, a osoba, która cierpi nie jest w stanie dostrzec źródła swojego złego samopoczucia.

Jak zostało wspomniane, osoby, które chcą za wszelką cenę zadowolić innych, nie są pewne siebie oraz mają niskie poczucie własnej wartości, oznacza to, że przedkładają potrzeby innych ponad swoje własne. Dlatego też czują się zobowiązane spełniać wszelkie oczekiwania i zachcianki innych.

Połowy kłopotów, jakie spotykają nas w życiu, uniknęlibyśmy, gdybyśmy nie zgadzali się na wszystko tak szybko  i nie mówili „nie” tak późno. J. Billings

Zadowalanie innych jest nawykiem, którego trudno się pozbyć. Jednakże tak jak i wszystko inne w życiu, można to zmienić, wkładając energię, czas i wysiłek!

Pomyśl jak dobrze byłoby ci z sobą samym, gdybyś był szczery wobec innych, jeśli umiałbyś odmówić i nie musiał robić czegoś, co jest wbrew twojej woli.

Chińskie przysłowie brzmi: „Najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku”. Pasuje ono również do twojej sytuacji. Najpierw należy wykonać pierwszy krok…Potem kolejne, aż w końcu poczujesz, że żyjesz również dla samego siebie, nie tracąc akceptacji i sympatii innych.

Oto osiem kroków, które pomogą ci osiągnąć twój cel!

1. Nie spiesz się z odpowiedzią!

Kto powiedział, że musisz dać odpowiedź natychmiast? Jest niezwykle trudno odmówić stanowczo i jednocześnie grzecznie pod presją. Pozwól sobie na zebranie myśli, posłuchaj intuicji i daj prostą, ale jednocześnie pełną szacunku odpowiedź.

2. Masz wybór!

Pamiętaj o tym, że masz wybór. Chętnie zadowalasz innych, jesteś do tego przyzwyczajony, dlatego odpowiedź „tak” przychodzi bardzo łatwo, nawet jeśli działasz wbrew sobie. Tak jakby nie było wyboru… Za każdym razem, kiedy zgadzasz się na coś, czego nie chcesz zrobić, okazujesz brak szacunku wobec samego siebie, nakładając na swoje barki dodatkowy, niepotrzebny ciężar.

3. Spróbuj być uczciwym!

Podziel się tym, co myślisz. Nie stanie się nic złego, jeśli ktoś usłyszy twoje zdanie. „Nie chcę iść dziś do kina”, „ Zasługuję na awans”, „Przez twoje komentarze czuję się niekomfortowo. Nie życzę sobie, żebyś tak mówił”. Obserwuj reakcję otoczenia. Najprawdopodobniej będziesz nią mile zaskoczony!

4. Bądź bezpośredni!

Postaraj się wyrażać swoje opinie i informować o swoich potrzebach w sposób bezpośredni, stanowczy oraz jasny, jednocześnie zachowując szacunek do innych. Mów spokojnie, postaraj się nie przerywać i dać rozmówcy możliwość odpowiedzi na twoje pytanie. Mów jasno i otwarcie o swoich decyzjach bez zbędnego wstydu i poczucia winy.

5. Nie przepraszaj!

Wielu z nas uważa, że jeśli powiemy „nie”, musimy się z tego wytłumaczyć. Automatycznie przechodzimy do pozycji obronnej, usiłując usprawiedliwić naszą decyzję. Jeśli chcesz wytłumaczyć, dlaczego zdecydowałeś w ten sposób, masz oczywiście do tego prawo, ale nie powinieneś czuć, że jest to twoim obowiązkiem.

6. Nie podchodź do sprawy zbyt emocjonalnie!

Minie wiele lat zanim nauczysz się odmawiać bez skrępowania. Nie bierz do siebie tego, co powie druga osoba. Nie ma to nic wspólnego z tobą! Nikt nie jest w stanie zgadzać się na wszystko.

7. Znajdź swój własny sposób mówienia „nie”!

Spróbuj różnych sposobów odmawiania. Zawsze musisz być stanowczy i twoja odpowiedź musi być jasna. Możesz powiedzieć po prostu: „Nie, nie mogę tego dziś zrobić.”, „Nie mam czasu pracować nad tym, ale pozwól, że polecę ci kogoś innego.” Warto również pamiętać o kontakcie wzrokowym podczas rozmowy. Spróbuj różnych sposobów mówienia „nie” i wybierz ten, który najbardziej ci odpowiada.

8. Rozpocznij już dziś

Zacznij od pierwszego, małego kroku. Nie jest najlepszym pomysłem, abyś rozpoczął odmawiając szefowi…Może najpierw warto przećwiczyć, odmawiając wyjścia wieczorem w miejsce, do którego nie lubisz chodzić? Postaraj się wypracować delikatny, ale skuteczny i stanowczy sposób mówienia „nie”.

Nauka asertywności zajmie dużo czasu, ale z pewnością już niebawem poczujesz się bardziej komfortowo, komunikując z innymi. Zobaczysz również różnicę pomiędzy kimś, kto zadowala innych wbrew sobie i osobą, która naprawdę ma chce i może pomóc. Z pewnością dzięki temu, przybędzie ci siły i czasu na wykonywanie tego, na co masz rzeczywiście ochotę. Zostaw odpowiedź „tak” dla osób ważnych, na których również i ty możesz liczyć.

Pamiętaj, że warto pomagać, jednak tylko wtedy, jeśli jest to twój wybór!
Zamieść swój komentarz i zapisz się na darmową konsultację. Klikając w Konsultacja w prawym dolnym rogu możesz od razu wybrać dzień i godzinę. Zapraszam.

baner_coachingskype - Kopia