Jak wyznaczać cele?

Masz już konkretny cel. Tylko, że często bywa tak, że cel żyje swoim życiem, a Ty swoim. I obydwa elementy nie mają ze sobą wiele wspólnego.
Dlaczego? Ponieważ nie wystarczy tylko myśleć o tym, czego chcesz. Już nawet nie wspominam o tym, że wielu ludzi 99% czasu myśli jedynie o tym, czego nie chce. Ale wracając do myślenia o celach. Cel, kiedy funkcjonuje jedynie na poziomie myśli, przeważnie tam pozostaje.

Pierwszym krokiem przełożenia go na działanie jest zapisanie celu. Na kartce. Nie w komputerze. To jak deklaracja przed samym sobą. Myślenie na papierze to pierwszy punkt skuteczności. Co nie jest zapisane – nie istnieje.
Jeśli planujemy tylko w głowie, zdarza się, że po paru dniach, nie pamiętamy o naszych wielkich celach. Wciągają nas codzienne sprawy i rzeczy o małej wartości. Jeśli chodzi o zapisywanie, to pisz tak, jakbyś już zrealizował cel, np. „ważę x kilogramów”, „zarabiam x złotych”. Pozwól sobie poczuć, że już masz to, czego chcesz.

Cele powinny być pozytywne, nie pisz: „nie jem słodyczy”, lub „nie boję się przemawiać publicznie”, pisz: „jem zdrową żywność”, lub „jestem doskonałym mówcą”.

Cele powinny być jak najbardziej konkretne. Im dokładniej określisz, czego chcesz, tym łatwiej będzie Ci to osiągnąć. Jeśli potrzebujesz pieniędzy, określ ile.

Co zatem tak naprawdę chcesz osiągnąć?

Alicja:  „Czy możesz powiedzieć mi, którą drogą mam iść?”                                          
Kot: „ To zależy, dokąd chcesz dojść”.                                                                              
Alicja: „Nie wiem”.                                                                                                                     
Kot: „ W takim razie nie ma znaczenia, którą drogę wybierzesz”.                                                     
Nie zależy mi na tym,  którą… – powiedziała Alicja.                                                                   
– Więc nie ma znaczenia, w którą stronę pójdziesz                                                                       
– powiedział kot.
Lewis Caroll, Przygody Alicji w Krainie Czarów

 

Innymi słowy, jeśli nie chcesz się błąkać bez celu, ustal sobie zadanie. Jeśli masz już na myśli jakiś cel i podjąłeś kroki prowadzące do niego, to zaszedłeś dalej niż gdybyś poszedł w jakimś innym kierunku. Jednak kierunek marszu zależy od miejsca, z którego zaczynasz, i od tego, na czym się skoncentrujesz. Określ zatem punkt wyjścia i miejsce zakończenia, a zdefiniujesz tor ruchu.

Pięć głównych powodów, dla których większość ludzi nigdy nie urzeczywistnia swojego wielkiego marzenia:

  1. Brak jednego, jasno określonego celu.
  2. Brak mechanizmu utrzymana motywacji.
  3. Brak dostatecznej ilości czasu poświęconego sprawie.
  4. Brak lub niewielkie poparcie rodziny i przyjaciół.
  5. Brak zrozumienia, jak każdy, nawet niewielki postęp w pozornie nierozwiązanych obszarach przekłada się na postęp w realizacji celu.

Pamiętaj – Cel jest Twoim systemem operacyjnym.
Twój cel nabierze jeszcze większej mocy, kiedy rozgłosisz go publicznie (jeśli uznasz, że nie jest zbyt intymny). Jeśli zobowiązanie jest mocne i szczere, niech wszyscy o tym wiedzą. Twój cel powinien z Ciebie promieniować. Powinien emanować  z każdej komórki twojego ciała, żeby przyciągać ludzi i okoliczności, które mogą być pomocne w realizacji twojego celu. Twój cel wpływa na twoje zachowania, czyny, wybory i słowa. Staje się Twoim osobistym systemem operacyjnym.

Zostaw swój komentarz.