Pięć wskazówek, jak zdobyć wymarzoną pracę?

W czasach kryzysu, dobre posady trafiają się rzadko, a pracodawcy są jeszcze bardziej selektywni podczas procesu rekrutacji. Poniżej znajduje się pięć wskazówek, które pomogą Ci wyróżnić się i zdobyć wymarzoną pracę:
1. Wyjaśnij, czego tak naprawdę oczekujesz.
2. Pokaż swoją wyjątkowość.
3. W czym jesteś dobry?
4. Życiorys. Postaraj się, by Cię zauważono.
5. Bądź odważny.

Wyjaśnij sam sobie, czego tak naprawdę oczekujesz

Co chciałbyś robić? Zadanie sobie tego prostego pytania jest być może decydującym krokiem, kiedy szukamy pracy.

Każdego dnia miliony ludzi na całym świecie podejmują się pracy, której nienawidzą, w pewnym sensie sprzedając się za wynagrodzenie. Praca jest niczym więcej niż częścią naszego życia, która pozwala nam się utrzymać. Jednak niezadowolenie sprawia, że pracownicy rzadko wykorzystują swój potencjał, co jest nieuczciwe zarówno w stosunku do nich samych, jak i ich pracodawców. W sytuacji, kiedy pracownik jest  zadowolony ze swojej pracy, staje się dużo bardziej produktywny i tym samym jest bardziej prawdopodobne, że przyczyni się do rozwoju firmy czy organizacji.

Pierwszym krokiem, kiedy planujesz swoją karierę zawodową powinno być przemyślenie, wykonywanie jakiej pracy będzie dla Ciebie satysfakcjonujące. Praca jest miejscem, w którym będziesz spędzać większość swojego życia, dlatego też odpowiedni wybór jest tak ważny. Jeśli to, co będziesz robić, sprawi Ci przyjemność, możesz liczyć na poczucie spełnienia. Pasję zauważą również pracodawcy, którzy poszukują kandydatów, którzy stanowią wartość dla firmy. Pracownik, który wykonuje chętnie i z entuzjazmem powierzone mu zadania, zwykle jest lepszy niż ten, który robi to wyłącznie z obowiązku i dla pieniędzy.

Dlatego, zanim rozpoczniesz poszukiwanie pracy, zastanów się dokładnie nad tym, co chciałbyś robić.

Pokaż swoją wyjątkowość

Co sprawia, że jesteś wyjątkowy? Obecnie, kiedy trudno jest znaleźć pracę, bardzo ważne jest, żeby spędzić trochę czasu, przygotowując się do odpowiedzi na to pytanie. Oczywiście, pracodawcy chcą znaleźć najlepszego kandydata i to, co osiągnąłeś w przeszłości jest tym, na czym muszą polegać. Znajdź trochę czasu i napisz o sobie to, co chcieliby usłyszeć potencjalni pracodawcy.

Stwórz krótką autobiografię, zawierająca listę Twoich osiągnięć. Powinna ona zawierać  również cele, które zostały już zrealizowane, referencje od poprzednich pracodawców oraz nagrody, jakie otrzymałeś. Spraw, by potencjalny pracodawca bez wysiłku dowiedział się kim jesteś i tego, co możesz mu zaoferować. Pamiętaj, że jeśli zaniedbasz przedstawienia się w odpowiedni sposób, pracodawcy stworzą swoją własną historię o tym, kim jesteś i jakie posiadasz kwalifikacje.

W czym jesteś dobry?

Pierwszym krokiem jest odpowiedź na pytanie: „Co chciałbyś robić?”. Następnym pytaniem jest: „W czym jesteś dobry?”. Jest ono równie ważne, kiedy decydujemy o wyborze odpowiedniego zawodu. Dlaczego? Zastanów się nad tym.

Różnica pomiędzy tym, co sprawia nam przyjemność i tym, co potrafimy dobrze robić jest jednym z problemów, jakie możemy napotkać szukając nowej pracy. Bądź szczery wobec siebie i wybierz zawód, w którym będziesz wykorzystywać umiejętności, które posiadasz. Udoskonalaj te umiejętności i postaraj się dążyć do tego, by stać się jak najlepszym w tym, co robisz dobrze.

Życiorys. Postaraj się, by Cię zauważono

W wielu przypadkach, Twój życiorys będzie jedynym sposobem, dzięki któremu możesz zostać zauważonym przez potencjalnych pracodawców. Kiedy cenione posady są wolne, zwłaszcza podczas recesji, wymagania stają się niezmiernie wysokie. Często pracodawcy otrzymują setki życiorysów w związku z jednym wolny stanowiskiem i z tej setki kandydatów muszą wybrać zaledwie kilku, którym zaproponują spotkanie. W jaki sposób sprawisz, żeby Twój życiorys został zauważony?

Stwórz życiorys, który wygląda profesjonalnie. Na jednej stronie zaprezentuj to, co chcesz, żeby pracodawcy zauważyli od razu. Musi być jasny, czytelny i zrozumiały. Sprawdź dokładnie, czy nie ma w nim literówek i błędów interpunkcyjnych. Upewnij się, że wszystkie informacje są aktualne.

Zaprezentuj informacje, które pasują do stanowiska, o jakie się ubiegasz. Napisz swój życiorys tak, by podkreślić wykształcenie i doświadczenie, jakiego oczekują pracodawcy i wyeliminuj niepotrzebne dane.

Ostatnią rzeczą, jaką powinieneś zrobić jest skontaktowanie się z potencjalnym pracodawcą w celu potwierdzenia otrzymania Twojego życiorysu i podziękowania za jego rozpatrzenie. Ten mały krok może sprawić, że to właśnie Twój życiorys znajdzie się na szczycie innych.

Bądź odważny

Kiedy trudno jest znaleźć pracę, umiejętność wyłonienia się z tłumu staje się niesamowicie istotna. Spróbuj wymyślić kreatywną, odpowiednią strategią, stworzoną po to, by wyróżnić się z masy kandydatów.

Czas, jaki poświęcisz na przygotowanie się do poszukiwania nowej pracy, zwróci się zapewne bardzo szybko!
Życzę ci powodzenia i zdobycia wymarzonej pracy!
Zamieść swój komentarz i zapisz się na darmową konsultację. Klikając w Konsultacja w prawym dolnym rogu możesz od razu wybrać dzień i godzinę. Zapraszam.

baner_coachingskype - Kopia