„Skoncentruj się albo umieraj!”

„Skoncentruj się albo umieraj”. Uważam, że myśl ta sprawdza się szczególnie w dzisiejszych czasach.

Ci, którzy potrafią się skupić na jednym celu, marzeniu albo zajęciu, odnoszą daleko większe sukcesy niż ci, którzy próbują robić wiele rzeczy jednocześnie.

To samo pewnie dotyczy Ciebie.

Z pewnością chcesz dokonać wielu rzeczy, jeśli jednak poważnie myślisz o zrealizowaniu swojego celu, musisz na nim skupić wysiłki.

Wiele osób będzie próbowało zakłócić Twoja koncentrację. Chociaż kierują się najlepszymi intencjami, rozpraszają twoja uwagę, a wszystko, co burzy koncentrację, oznacza „śmierć”  Twojego marzenia.

Ten punkt widzenia świetnie zilustruje pewna afrykańska opowieść z regionu Housa  w Nigerii.

„Mały chłopiec polował ze swoim ojcem na wiewiórki naziemne. Podczas łowów popełnił poważny błąd.  Im dłużej ojciec myślał o tej pomyłce, tym bardziej się irytował. Zaczął krzyczeć na dziecko, a na koniec rzekł:

– Nie możesz już być moim synem. Nie będę tolerował takiego zachowania.

Zaprowadził chłopca do najbliższej wioski i zostawił samego.

Trzy dni później król tamtego regionu przejeżdżał przez wioskę i zauważył bezdomnego chłopca. Przed kilkoma miesiącami stracił własnego syna, teraz więc postanowił adoptować to dziecko. Dwadzieścia kolejnych lat chłopiec spędził w pałacu. Będąc księciem, synem władcy żył w przepychu, otrzymał świetne wykształcenie i wszyscy mu zazdrościli.

Po upływie dwudziestu lat, już jako dojrzały młodzieniec jechał konno i nagle zauważył zgarbionego starca. Ich oczy się spotkały, a wtedy młody człowiek rozpoznał swego prawdziwego ojca. Uściskali się i staruszek powiedział przez łzy:

– Popełniłem błąd, nie powinienem był cię zostawić. Czy chciałbyś wrócić, zamieszkać ze mną i opiekować się mną na stare lata?

Młodzieniec zmieszał się. Kochał króla jak ojca i żyło mu się u niego wspaniale, ale zawsze tęsknił za prawdziwym ojcem  i chciał na nowo stać się częścią jego życia.

Król powiedział do młodzieńca:

– Nie podejmuj pochopnie decyzji. Zaczekaj do jutra. W południe spotkamy się we trzech pod wysokim dębem na końcu wioski.

Nazajutrz chłopak przybył punktualnie na wskazane miejsce. Ojciec i król przyjechali konno. Król wydobył nowy błyszczący miecz i wręczył go młodemu człowiekowi mówiąc:

– Nie możesz żyć na tym świecie, mając dwóch ojców.

Dziś zdecydujesz, którego z nas zabić.”

Czasownik „decydować” (decido) pochodzi z łaciny i dosłownie znaczy „zamordować swój wybór”.

Musisz zabić wszystkie pozostałe możliwości i skupić się na jednej.

A zatem jakie mało ważne cele „zamordujesz” aby skoncentrować się na tym co dla Ciebie jest najważniejsze?