Strach się bać – czyli jak zamienić potencjalną porażkę w sukces

Lęk towarzyszy człowiekowi od zawsze. Jest uczuciem normalnym, związanym nierozerwalnie z naszą psychiką. Problem zaczyna się wtedy, gdy nasze obawy zaczynają nas blokować w codziennym życiu, gdy biorą górę nad zdrowym rozsądkiem i chęcią pójścia do przodu pomimo wszystko. Aby tak się nie stało, lęk należy oswoić i zrozumieć. Czy możemy przestać się bać? Jak oswoić porażkę? Jak zamienić ją w sukces.

Nigdy nie przestaniemy się bać całkowicie, musimy po prostu nauczyć się zamienić nasze lęki w dodatkową siłę, która pozwoli nam przezwyciężyć wszelkie przeszkody i zdopingować do dalszego działania. Lęk przed porażką towarzyszy każdemu człowiekowi, dotyczy najczęściej nauki, pracy, kontaktów międzyludzkich, stawianych sobie wyzwań i celów. Taki lęk wyzwala emocje, które powodują, że człowiekowi szybciej bije serce, nie może spać, nadmiernie poci się. Gdy te sytuacje są przejściowe – nie ma większego problemu, gorzej, gdy stają się normalnością. Wtedy negatywne emocje blokują życie, stają się udręką i prowadzą do poważnych zaburzeń psychicznych.


Jeśli czujesz, że Twój lęk próbuje Ciebie pokonać, staw mu czoła, wyjdź naprzeciw. Musisz zrozumieć, że lęk to oznaka pełni życia. Energię – negatywną, która płynie z lęku – można zamienić w pozytywną siłę i wolę działania, a sam lęk przed porażką w sukces. Jeśli zaczniesz działać, zwyczajnie pokonasz swoje obawy – gdy nie ugryziesz papryczki chilli, nie będziesz wiedział, że jest piekąca, prawda? To dlaczego, zamiast bać się, nie wyjdziesz swojemu lękowi naprzeciw?


Hans Morschitzky, austriacki psycholog i psychoterapeuta opracował program 20 kroków, które pomogą zrozumieć i oswoić lęk oraz porażki. Najważniejsze tezy to zamiana lęku przed porażką w nadzieję na sukces, ograniczenie używania słowa „nie”, nauka asertywności i autoprezentacji, wykorzystywanie negatywnych emocji na siłę do działania, prowadzenie wewnętrznego dialogu z samym sobą, dodawanie sobie otuchy, racjonalizowanie lęku, nauka odpoczynku (nie samą pracą człowiek żyje) i ćwiczenia relaksacyjne.


Po prostu austriacki naukowiec każe nam spojrzeć pozytywnie na siebie i nauczyć się kochać takimi, jakimi jesteśmy oraz pozwolić zrozumieć, że każdy z nas ma prawo popełnić błąd, że nie jesteśmy idealni, dlatego porażki są wpisane w nasze życie i są tak samo normalne jak sukcesy. Lęku nie zlikwidujemy całkowicie, natomiast postępując według wskazówek Hansa Morschitzky’ego nasze lęki po prostu zrozumiemy i oswoimy, a to jest niezmiernie ważne, by strach nie zadecydował o jakości naszego życia, a stał się siłą, która wyzwala w nas pozytywne działanie.


Zacznij więc żyć pełnią życia. Zamień porażkę w sukces. Oswój lęk i wykorzystaj jego siłę.


Jeśli jeszcze nie skorzystałeś/aś z darmowej konsultacji, to kliknij w link i wybierz dogodny dla ciebie termin http://bit.ly/1iAaKNo